ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4253613
*
nr 425 3613
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 60
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 september 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/8 20:13:47
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:54
-
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:37
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:14
*
Spegel
nr 425 3613
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 60
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 september 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/8 20:13:47 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:54 -
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 19:37 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:14